Napięcia istniejące między małżonkami w ostateczności mogą doprowadzić do rozkładu pożycia, którego konsekwencją może być rozwód.
Podstawą prawną rozwodu jest brzmienie art. 56 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu:
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
Ustawodawca starał się stworzyć idealny wzorzec związku małżeńskiego. Został on w sposób ogólny określony w art. 23 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego:
Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.
Złamanie wskazanych zasad może być okoliczności powodującą rozkład pożycia, który mający cechy zupełnego i trwałego stanowi pozytywną przesłankę do orzeczenia rozwodu ,jeśli wystąpi o to któryś z małżonków.
Sąd orzekający (Sąd Okręgowy) zgodnie z art. 57 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wskazuje w wyroku który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia małżeńskiego. Na zgodne żądanie obojga małżonków Sąd orzekający odstępuje od orzekania o winie. (art. 57 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.
Jako wina rozkładu pożycia może zostać uznana zdrada małżonka, znęcanie się fizyczne i psychiczne nad małżonkiem oraz członkami rodziny, zaniedbywanie obowiązków rodzinnych, nadużywanie alkoholu. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 06.06.2018 r. sygn.akt: I ACa 1618/17 w sposób syntetyczny dokonał analizy przesłanki zawinienia rozkładu pożycia małżeńskiego:
Zgodnie z treścią art. 57 § 1 k.r.o. sąd jest zobligowany do ustalenia, które z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Orzekając w przedmiocie winy, sąd winien ustalić czy występuje sprzeczność zachowania się albo postępowania małżonka z normami prawnymi lub zasadami współżycia, określającymi obowiązki małżonków, a sprzeczności tej towarzyszy umyślność lub niedbalstwo tegoż małżonka. Nadto między takim zachowaniem się lub postępowaniem małżonka, a powstałym rozkładem pożycia małżeńskiego musi istnieć związek przyczynowy. Wskazówką dla określenia obowiązków małżeńskich jest art. 23 k.r.o., z którego wynika, iż małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie oraz, że są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeśli ich niewłaściwe zachowanie stało się przyczyną rozkładu pożycia, ponoszą tego skutki w postaci możliwości przypisania im winy rozkładu.
Sąd Orzekający rozstrzyga w wyroku rozwodowym kwestie związane z władzą rodzicielską nad wspólnym małoletnim dzieckiem, kontaktach, oraz pokrywania kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Na żądanie małżonków reguluje kwestie związane z korzystaniem ze wspólnego mieszkania oraz dokonuje podziału majątku jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postepowaniu.
Postępowania w sprawach rozwodowych toczy się przed właściwym Sądem Okręgowym, biorąc pod uwagę ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda. (art. 41 KPC).
Opłata sądowa od wniesienia sprawy o rozwód jest w wysokości 600 zł (art. 26 ust 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Kancelaria w imieniu klientów prowadziła sprawy rozwodowe zakończone orzeczeniem winy dla strony przeciwnej mn. w sprawach GK przeciwko JK sygn.akt: I C 374/18, EK przeciwko JK sygn.akt: EK i J.K sygn.akt: I C 70/15, MK przeciwko ZK sygn.akt: I C 1199/19.
Jeżeli wyrażacie Państwo życzenie skorzystania z usług Kancelarii zapraszamy do kontaktu.