W ciągu ostatniego dwudziestolecia banki w Polsce oferowały niektóre produkty kredytowe udzielane w walucie obcej mn. we Frankach Szwajcarskich.
W praktyce udzielane były dwa rodzaje kredytów tj: tj. kredyt walutowy, indeksowany do waluty obcej oraz denominowany do waluty obcej.
Banki w umowach kredytowych stosowały liczne klauzule abuzywne, których znaczenia , konsumenci, zawierający tego typu kredyty, nie byli w stanie właściwie przeanalizować a tym bardziej przewidzieć ewentualne skutki, mogące prowadzić mn. na zmianie wysokości rat kredytowych.
Kancelaria prowadzi sprawy dotyczące pomocy dla osób poszkodowanych przez system bankowy, w związku z zaciągnięciem zobowiązań w innej walucie. Oferujemy m.in.:
- analizę umowy kredytowej;
- pomoc prawną na etapie postępowania sądowego, które może okazać się niezbędne do np usunięcia klauzul indeksacyjnych lub unieważnienia umowy kredytowej;
- pomoc prawną na etapie postępowania sądowego, w przypadku pozwania Konsumentów przez Bank w związku z wypowiedzeniem umowy kredytowej, z uwagi na brak możliwości spłaty kredytu.
Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu spraw mających na celu pomoc „Frankowiczom”.
Pomoc dla Osób które uzyskały kredyt we Frankach Szwajcarskich
Kancelaria swoje ofertę kieruje do Osób fizycznych, które uzyskały kredyty walutowe indeksowane do Franka Szwajcarskiego i denominowane we Frankach Szwajcarskich.
Osoby fizyczne, przed kilkunastoma laty korzystały z produktów oferowanych przez Banki w postaci kredytów z reguły indeksowanych do kursu Franka Szwajcarskiego.
Zależność ta polegała na tym, iż osoba która nie posiadała zdolności kredytowej w złotówkach, była zachęcana przez pracowników poszczególnych Banków do zaciągania kredytów w obcej walucie, szczególnie we Franku Szwajcarskim. Kapitał kredytu był wypłacany w złotówkach, spłacany w złotówkach w wysokości indywidualnie określanej przez Bank, w zależności od kursu waluty obcej.
Tego typu konstrukcje prawne miały charakter abuzywny (niedozwolony) w świetle prawa Polskiego oraz Unijnego. Poszczególne klauzule umów były niekorzystne dla kredytobiorców.
Abuzywność poszczególnych zapisów umowy powoduje, iż Klient – osoba fizyczna może ubiegać się o:
-
Unieważnienie całej umowy kredytowej;
-
Ustalenie bezskuteczności niektórych zapisów umowy kredytowej;
-
Zwrot nadpłaconych kwot w stosunku do pożyczonego kapitału.
Podstawą prawną roszczeń kredytobiorców jest brzmienie art. 385 1 KC.
Kancelaria oferuje skuteczne działania zarówno na etapie przedsądowym jak i na drodze sądowej mające na celu skuteczną pomoc osobom, które mają problemy ze spłatą rat kredytu a także które spłaciły już kapitał kredytu oraz cały kredyt.
Zapraszamy do współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego Jacka Sławomira Osuch z siedzibą w Wyszkowie nr tel: 503144616.