O wypadku komunikacyjnym możemy mówić wówczas, gdy do zdarzenia z udziałem co najmniej jednego pojazdu doszło na lądzie, morzu lub w powietrzu, a jego uczestnicy odnieśli uszczerbek na zdrowiu bądź stracili życie. Ofiara takiego wypadku ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. W przypadku, gdy nie jest on znany można zgłosić szkodę do dowolnego zakładu ubezpieczeń. Po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji i przekazaniu jej do Ubezpieczonego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) poszkodowany otrzyma wypłatę w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt sprawy od zakładu.
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny
Osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym ma prawo domagać się od ubezpieczyciela odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Każde roszczenie należy jednak odpowiednio uzasadnić. W przeciwnym razie zakład odmówi wypłaty środków. Co należy się ofierze wypadku komunikacyjnego?
- Naprawa, czyli przywrócenie pojazdu do stanu technicznego sprzed zdarzenia. W przypadku orzeczenia o szkodzie całkowitej poszkodowany otrzyma zarówno odszkodowanie, jak i wrak.
- Holowanie – z usługi można skorzystać od razu po zdarzeniu.
- Pojazd zastępczy – przyznawany jest do dnia otrzymania odszkodowania lub odebrania naprawionego pojazdu.
- Rekompensata za utracone dochody – jeśli na skutek wypadku poszkodowany przebywa na L4, a jego dochody obniżyły się, to ma prawo wnioskować o ich wyrównanie.
- Koszty leczenia – obejmują leki, opiekę lekarską, koszty rehabilitacji, a także dojazdy osób najbliższych do szpitala.
- Zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychiczne – jest ono zależne od wielu kwestii.
Zgodnie z art. 444 ust. 2 Kodeksu cywilnego pokrzywdzonemu, który w wyniku wypadku częściowo lub całkowicie utracił zdolność do pracy, przysługuje świadczenie rentowe. Są to środki pieniężne wypłacane z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy. Renta przyznawana jest na stałe lub czas ograniczony. Ubezpieczyciel rozważa przyznanie świadczenia, gdy leczenie ofiary zdarzenia wymaga dodatkowych nakładów finansowych lub osoba ta jest niezdolna do wykonywania zawodu, a tym samym zarabiania pieniędzy i utrzymywania rodziny. Warto również pamiętać, że zamiast renty wypłacanej regularnie poszkodowany ma prawo wnioskować o wypłacenie kapitalizacji renty. Całkowita kwota zostanie wypłacona jednorazowo.