Kryteria uzyskania emerytury pomostowej zostały określone w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.
Emeryturę pomostową może uzyskać osoba, która wykonywała pracę w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze, mogące mieć wpływ, z dużym prawdopodobieństwem z wiekiem, na trwałe uszkodzenie zdrowia. Załącznik do ustawy wskazuje, jakie zawody podlegają emeryturom pomostowym.
Art. 4 ustawy w związku z art. 49 ustawy wskazuje kto i na jakich zasadach może ubiegać się o emeryturę pomostową. Do tych warunków należą:
-
Pracownik urodził się po 31.12.1948 r.
-
Osoba pracowała w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze przez okres co najmniej 15 lat;
-
Pracownik posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej odpowiednio 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;
- Przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze oraz po dniu 31.12.2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze.
Art. 49 ust 1 wskazuje, iż prawo do emerytury pomostowej posiada także osoba, która po 31.12.2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze ale spełnia pozostałe przesłanki wskazane powyżej.
W dniu 20.04.2022 r. warunki ustawowe przyznawania emerytur pomostowych uległy zmianie. Wykreślony został art. 4 pkt 7 ustawy o emeryturach pomostowych obligujący ubiegającą się o taką emeryturę do rozwiązania stosunku pracy. W chwili obecnej ten wymóg nie istnieje.
Kancelaria prowadzi w imieniu swoich klientów sprawy o przyznanie emerytur pomostowych (z odwołań od decyzji ZUS). Zapraszamy do współpracy.