Po rozwodzie byli małżonkowie podejmują działania prawne zmierzające do podziału majątku wspólnego, jaki zgromadzili w trakcie istnienia małżeństwa.
W tym celu przeprowadzane są działania mające na celu podział majątku wspólnego tj. nieruchomości, ruchomości, środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach bankowych itp.
Praktyka pokazuje, że w pewnych przypadkach strony nie zgromadziły majątku wspólnego, natomiast gromadzone środki pieniężne inwestowały w istniejący majątek osobisty jednego z małżonków np. mąż przed ślubem otrzymał w darowiźnie od rodziców działkę, na której został wybudowany dom jednorodzinny. Strony zamieszkiwały w tym domu po ślubie. Przeprowadzały remonty domu z zarobków, uzyskiwały na ten cel kredyt hipoteczny.
W tym przypadku po rozwodzie małżonek, który nie jest właścicielem domu ma prawo dochodzić tzw. zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty. Należy przypomnieć, iż zgodnie z brzmieniem art. 31 § 2 pkt 1 KRiO : majątkiem wspólnym jest pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
Podstawą prawną roszczenia o zwrot wydatków i nakładów jest brzmienie art. 45 § 1 KRiO.
Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Sławomir Osuch w swojej ofercie zawiera katalog spraw do których należą:
- Rozwód;
- Separacja;
- Ustalanie rozdzielności majątkowej małżeńskiej;
- Podział majątku wspólnego stron po rozwodzie lub ustaleniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej;
- Roszczenia o zwrot nakładów i wydatków z majątku wspólnego na majątek osobisty obojga małżonków.
Zapraszamy do współpracy.