W przypadku gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może złożyć pozew o separację. (art. 61 1 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. )
Od definicji rozwodu powyższa literalna definicja separacji różni się de fakto, iż przy rozwodzie została przesłanka ponadto trwałości rozkładu (czyli okoliczności wskazującej, iż jest małe (lub nieistniejące) prawdopodobieństwo, że małżonkowie się pogodzą (art. 56 § 1 KRiO).
Przy separacji stosowane są podobne zasady co przy rozwodzie np. orzekanie o winie rozkładu pożycia ze strony małżonków lub braku tej winy, władzy nad małoletnimi dziećmi, alimentach, kontaktach z dziećmi, sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, podział majątku (jeżeli nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu).
Małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć innego małżeństwa. (art. 61 4 KRiO).
W przypadku pogodzenia się małżonków pozostających w separacji Sąd na ich zgodne żądanie orzeka o zniesieniu separacji, co oczywiście powoduje ustanie jej wszystkich skutków.
Do skutków separacji należy także wskazany w art. 54 § 1 KRiO zapis, iż z chwilą jej orzeczenia powstaje pomiędzy małżonkami rozdzielność majątkowa. (Po zniesieniu separacji powstaje ustawowy ustrój majątkowy chyba że małżonkowie złożą zgodny wniosek przeciwny).
Zgodnie z brzmieniem wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13.01.2000 r. w sprawie o sygn.akt:
II CKN 1070/98: Instytucja zniesienia wspólności majątkowej jest fragmentarycznym rozwiązaniem w sferze kształtowania małżeńskich stosunków prawno-majątkowych, przeto w ramach tego postępowania szczególnego znaczenia nabierają prawnomajątkowe aspekty stosunków między małżonkami, zwłaszcza gdy oboje, lub jedno z nich – jak w sprawie niniejszej – prowadziło działalność gospodarczą.
W postępowaniu wszczętym powództwem wytoczonym na podstawie art. 52 k.r. i o. relacje osobiste istniejące między małżonkami, czy szerzej: aspekty rodzinno-prawne istniejących między nimi stosunków, nie mogą w sposób znaczący przesądzać o istnieniu ważnych powodów zniesienia wspólności majątkowej, gdyż mogłoby to prowadzić do nieuzasadnionego utożsamiania ważnych powodów w rozumieniu art. 52 § 1 k.r. i o. z przyczynami rozwodu lub separacji, do orzeczenia której wystarczy zupełny rozkład pożycia małżeńskiego (art. 611 § 1 k. r. i o.) i którą ustawodawca wprowadził jako środek pomocy w razie rozkładu pożycia małżonków.
Natomiast ocena wystąpienia przesłanek określonych w art. 52 § 1 k.r. i o. wymaga poczynienia ustaleń co najmniej w odniesieniu do: wielkości majątku wspólnego, istnienia zadłużenia, jego rozmiarów i okoliczności powstania, wielkości majątku odrębnego małżonka-dłużnika i sposobu wykonywania przezeń zobowiązania, a także kwestii dotyczących utrzymania i wychowania małoletnich dzieci stron (por. uzasadnienie wyroku SN z dnia 17 grudnia 1999 r., III CKN 506/98, nie publ.).
Postępowanie jest prowadzone przed Sądem Okręgowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania małżonków, a w przypadku braku takiej podstawy – miejsca ich wspólnego pobytu a gdy nie ma wspólnego miejsca zamieszkania lub pobytu w sądzie właściwym dla jednego z małżonków. (art. 567 1 Kpc)
Opłata sądowa jaką należy wpłacić do Sądu w sprawie o separację wynosi 600 zł.
Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii.