Zgodnie z brzmieniem art. 362 Kodeksu cywilnego
Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.
Przyczynienie polega na tym ,iż Poszkodowany w jakimś stopniu, poprzez swoje nieprawidłowe zachowanie mające miejsce przy wypadku, doprowadził wspólnie ze sprawcą do jego powstania a tym samym do szkody jaka powstała – uszkodzenia pojazdu, czy uszczerbku na zdrowiu, śmierci itp.
Zachowania te mogą być różnego rodzaju np. wbiegnięcie pod samochód, który porusza się z prędkością większą niż administracyjnie dopuszczone, przekroczenie prędkości, niewłaściwy manewr pojazdem.
W toku procesu okoliczność podlega badaniu przez powołanych biegłych sądowych.
Na tej podstawie Sąd może obniżyć roszczenie jakiego domaga się poszkodowany i częściowo oddalić powództwo.
Zgodnie z brzmieniem wyroku Sadu Apelacyjnego w Łodzi w sprawie o sygn.akt: I ACa 547/20:
O tym, czy obowiązek naprawienia szkody należy zmniejszyć ze względu na przyczynienie się, a jeżeli tak – w jakim stopniu należy to uczynić, decyduje sąd w procesie sędziowskiego wymiaru odszkodowania w granicach wyznaczonych przez art. 362 k.c. Decyzja o obniżeniu odszkodowania jest uprawnieniem sądu, a rozważenie wszystkich okoliczności in casu, w wyniku oceny konkretnej i zindywidualizowanej – jest jego powinnością. O tym, czy i w jakim stopniu obniżyć odszkodowanie na podstawie art. 362 k.c. decydują okoliczności, takie m.in., jak porównanie stopnia winy stron, wiek poszkodowanego, stopień naruszenia obiektywnych reguł postępowania przez poszkodowanego, ich konfrontacja z zarzutami stawianymi odpowiedzialnemu za szkodę, pobudki, motywy jakimi kierował się poszkodowany, podejmując działanie nieprawidłowe, ciężar naruszonych przez sprawcę obowiązków i stopień ich naruszenia, szczególne okoliczności danego wypadku, specyficzne cechy osobiste, rozmiar i waga uchybień po stronie poszkodowanego, ocena samej przyczyny wyrządzającej szkodę, czy ocena zachowania się poszkodowanego.
Stopień przyczynienia może być uzależniony od wielu okoliczności mn. od wieku Poszkodowanego.
Kancelaria prowadziła postępowanie dotyczące wypadku, w jakim zginęło kilkuletnie dziecko. W toku postępowania biegły sądowy stwierdził, iż bezpośrednią przyczyną wypadku było wtargnięcie dziecka pod nadjeżdżający z niedozwoloną administracyjnie prędkością.
Sąd I instancji orzekający w sprawi uznał, iż dziecko przyczyniło się w 50 % do powstałej szkody.
Na skutek złożenia apelacji Sąd II instancji zmienił wyrok, zasądzając kwotę dochodzoną w apelacji, uznając, iż dziecko przyczyniło się do powstania szkody w 25%.
Zgodnie z brzmieniem wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29.10.2008 r. w sprawie o sygn .akt: IV CSK 228/08 :
Jeżeli małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia może zostać zmniejszony stosowanie do okoliczności, do których, wobec wyłączenia winy, zalicza się ocena zachowania dziecka według miernika obiektywnej prawidłowości zachowania. Stosowany wzorzec postępowania powinien uwzględniać zróżnicowany, ze względu na rodzaj zdarzenia, wiek, stopień świadomości i rozeznania małoletniego.
Zapraszamy do skorzystania z usług Kancelarii.