W wyniku zawarcia związku małżeńskiego, w przypadku gdy małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej (przed zawarciem małżeństwa w której ustanowili rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków) powstaje wspólność majątkowa. (art. 31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego). Art. 31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego stanowi, iż:
§ 1.
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2.
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1)
pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2)
dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3)
środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4)
kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875).
W przypadku istnienia wspólności majątkowej małżeńskiej nie można dokonać podziału majątku wspólnego. (art. 35 KRiO) . Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 18.01.2012 r. w sprawie o sygn.akt: II CSK 139/11 orzekł, iż: Zawarcie przez strony umowy dotyczącej podziału majątku wspólnego w czasie, kiedy obowiązywała jeszcze między nimi wspólność majątkowa nie mogło wywołać skutków prawnych z uwagi na przewidziany w art. 35 k.r.o. zakaz podziału majątku wspólnego w czasie trwania wspólności.
Sąd Apelacyjny w Warszawie, na mocy wyroku z dnia 15.07.2021 r. w sprawie: 651/19 orzekł, iż: W czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej dopuszczalne jest rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego drugiego małżonka. Wspólność majątkowa powinna bowiem służyć przede wszystkim samym małżonkom, a dysponowanie wchodzącymi do tej wspólności składnikami majątkowymi powinno stanowić ich wyłączne prawo. Tym niemniej jednak swobodę małżonków w tym zakresie ogranicza przepis art. 35 k.r.o. Sprzeczne z tym przepisem, i w konsekwencji nieważne (art. 58 § 1 k.c.), będą takie czynności prawne między małżonkami, odnoszące się do składników majątku wspólnego, których treść i cel wskazują, że zmierzają do podziału majątku wspólnego w czasie trwania wspólności ustawowej.
W pewnych przypadkach dopuszczalne są jednak pewne rozporządzenia składników majątku wspólnego w czasie istnienia wspólności majątkowej małżeńskiej jeśli dotyczą one wyłącznie rozliczeń między małżonkami.
Poza powyższym podział majątku jest możliwy wyłącznie z chwilą ustania wspólności majątkowej małżeńskiej. Wspólność majątkowa małżeńska ustaje poprzez:
- Rozwód;
- Unieważnienie małżeństwa;
- Śmierć jednego z małżonków;
- Uprawomocnienie się orzeczenia Sądu o uznaniu za zmarłego jednego z małżonków.
W czasie trwania małżeństwa ustanie wspólności następuje poprzez:
- Uprawomocnienie się orzeczenia Sądu o separacji;
- Zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej, w której małżonkowie ustanowią rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków;
- Ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków;
- Ogłoszenie upadłości jednego z małżonków;
- Ustanowienie przez Sąd rozdzielności majątkowej.
Kancelaria specjalizuje się mn. w sprawach o podział majątku wspólnego małżonków.