Aby skutecznie doprowadzić do unieważnienia umowy kredytowej dotyczącej kredytu we Frankach Szwajcarskich (np. kredyty indeksowane) należy ustalić, iż zapisy w niej istniejące noszą cechy wskazane w brzmieniu art. 385 1 § 1 KC. Przepis ten stanowi, że postanowienia umowy zawartej z konsumentem, nieuzgodnione indywidualnie, jeżeli kształtują prawa i obowiązki konsumenta sprzecznie z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.
Do tego typu klauzul można zaliczyć zapis umowy, z którego wynika że przeliczenie na walutę, do której indeksowany jest kredyt według kursu kupna waluty kredytu podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez Bank, obowiązujący w dniu dokonania wypłaty przez Bank.
Roszczenia uznawane przez Sądy przeciwko Bankom, powinny być wytaczane przez osoby, które noszą status konsumentów. Art. 22 1 KC zawiera definicję legalną konsumenta, zgodnie z którą: Konsumentem jest osoba fizyczna dokonującą z przedsiębiorcą czynności niezwiązaną z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Mając na uwadze powyższe na powyższej podstawie można doprowadzić do unieważnienia zapisów umowy lub całej umowy a także żądać zwrotu nadpłaty kapitału kredytu.
Kancelaria z powodzeniem prowadzi sprawy Konsumentów dotyczące unieważnienia umów bankowych o kredyty przeliczane do waluty obcej, a w szczególności do Franków Szwajcarskich (CHF).
Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii.