Podczas wykonywania czynności medycznych przez lekarzy czy inne osoby zatrudnione w podmiotach związanych ze służbą zdrowia może dojść do błędnej diagnozy albo niewłaściwego działania. Skutki mogą być nieodwracalne dla Pacjenta. Niejednokrotnie zdarza się że powstały uszczerbek może mieć charakter trwały.
O tego typu przypadkach stanowi ustawa o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Niniejsza ustawa w art. 6 -12 wskazuje prawa Pacjenta, które powinny być przestrzegane przez podmioty świadczące usługi medyczne. Pacjent ma prawo mn. do świadczeń medycznych wobec jego osoby, zgodnych z wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, natychmiastowego udzielenia mu świadczeń zdrowotnych z uwagi na zagrożenie zdrowia lub życia, udzielania świadczeń medycznych z należytą starannością w warunkach odpowiadających wymaganiom fachowym i sanitarnym, informacji o stanie zdrowia o prawach pacjenta.
Zawinione naruszenie praw pacjenta może skutkować powstaniem odpowiedzialności odszkodowawczej. Odpowiedzialność ta znajduje swoją podstawę prawną w brzmieniu art. 4 ust 1 i 2 niniejszej ustawy.
Przepis ten wskazuje roszczenie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, nawiązując bezpośrednio do brzmienia art. 448 kc czyli roszczenia zadośćuczynienia w związku z naruszeniem dóbr osobistych.
W dniu 03.06.2022 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku, wyrokiem o sygn.akt: I ACa 575/18 zasądził na rzecz M.T. od solidarnie od SPZZOZ z siedzibą w W. oraz od SPZZOZ „M….” SPRTS z siedzibą w O. Kwotę w wysokości 150.000 zł tytułem zadośćuczynienia z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia 21.02.2017 r. oraz 22.02.2017 r.
Kancelaria reprezentowała M.T. Sprawa dotyczyła naruszenia praw pacjenta oraz art. 445 § 1 KC (zadośćuczynienie z tytułu uszczerbku na zdrowiu).
Wyrok jest prawomocny i został wykonany. Został złożony wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Zapraszamy do współpracy.