Roszczenia dotyczące należnych środków utrzymania znalazły swoją podstawę prawną w przepisach Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (art. 128 – 144 1 KRiO).
Zgodnie z brzmieniem art. 128 KRiO: Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Alimenty może otrzymać osoba, która nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie np. Dziecko. Alimenty mogą być także przyznawane także na rzecz osoby dorosłej.
Kolejność zobowiązanych jest następująca wstępni (rodzice) przed zstępnymi (dzieci ) a Zstępni przed rodzeństwem.
Wysokość świadczeń uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. (art. 135 § 1 KRiO). Przy czym należy odróżnić faktyczny dochód zobowiązanego od jego możliwości majątkowych i finansowych. W praktyce zdarza się, iż osoby zobowiązane ukrywają swoje dochody albo osiągają w innej wysokości (przeważnie większej) niż wynika to z dokumentów tj. umów o pracę, decyzji ZUS, KRUS itp.
W tym celu należy zauważyć, iż konieczne jest szczegółowe przeprowadzenie postepowania dowodowego przed Sądem orzekającym, poprzez przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron, świadków, dowodu z dokumentu itp.
Zgodnie z brzmieniem art. 137 § 1 KRiO roszczenia te przedawniają się z upływem lat 3.
Zapraszamy do skorzystania z usług Kancelarii.