Czym jest wypadek komunikacyjny? Zgodnie z definicją to zdarzenie drogowe, kolejowe, morskie lub lotnicze, w którym uczestniczy co najmniej jeden pojazd, a jego skutkiem jest wystąpienie u poszkodowanego trwałego bądź tymczasowego uszczerbku na zdrowiu. Dotyczy wyłącznie sytuacji, w której wystąpiła szkoda osobowa. Sprawca ponosi wówczas cywilną odpowiedzialność za wyrządzone straty.
Poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, którzy doznali poważnych obrażeń ciała lub uszkodzone zostało ich mienie, należy się odszkodowanie. Prawo do pieniężnej rekompensaty przysługuje także pasażerom, pieszym, rowerzystom oraz krewnym ofiar wypadku. Wydatki związane z powstałą szkodą materialną lub/i niematerialną w pełni pokrywa polisa sprawcy (OC, AC lub NNW). Niekiedy poszkodowani mogą się również ubiegać o rentę powypadkową z tytułu zmniejszenia się jakości życia w przyszłości lub na zwiększone potrzeby.
Jakie kroki należy podjąć bezpośrednio po wypadku?
Jeżeli doszło do wypadku komunikacyjnego, a wszystkim ofiarom tego zdarzenia została już udzielona doraźna pomoc, mogą oni uzyskać odszkodowanie w postaci:
- zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji,
- zwrotu kosztów utraconych dochodów, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby zdarzenie nie miało miejsca,
- renty stałej lub tymczasowej, jeśli w wyniku wypadku ofiara utraciła zdolność do wykonywania pracy,
- zadośćuczynienia za ból i cierpienie.
W tym celu należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, u którego sprawca ma wykupione OC komunikacyjne. Agencja oszacuje jej wartość na podstawie oględzin zleconych rzeczoznawcy, a następnie przygotuje kosztorys. Osoba poszkodowana może zaakceptować lub zakwestionować proponowaną kwotę. W drugim przypadku ma prawo przedstawić własną wycenę lub po prostu podać inne argumenty odwołania się od decyzji ubezpieczyciela.
Należy pamiętać, że wypłata rekompensaty następuje na podstawie zgłoszenia zdarzenia, do którego trzeba dołączyć niezbędną dokumentację. Są to: protokół policyjny sporządzony przez funkcjonariuszy po interwencji na miejscu zdarzenia oraz oświadczenie sprawcy wypadku lub kolizji, zawierające dokładne dane dotyczące: miejsca zdarzenia drogowego, daty, przyczyny, przebiegu i szkód, jakie powstały w jego następstwie.