Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie C 520/21 , z której wynika, iż Konsumenci mają prawo dochodzić od Banków roszczeń związanych z rozliczeniem kredytu, poza zwrotem rat w wartości nominalnej, natomiast Banki nie mają takiego prawa.
W moim przekonaniu jest to bardzo korzystna opinia dla Kredytobiorców spłacających kredyt w CHF.
Istniało ryzyko, tego, iż Bank udzielający kredytu, w rewanżu za podjęcie działań prawnych, mających na celu mn. unieważnienie umowy kredytowej i rozliczenie rat, co skutkowało koniecznością zwrotu nadpłaty kapitału kredytu, decydował się pozwać Konsumentów w zakresie roszczeń mn. związanych z wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału czy też zwrotu kapitału z odsetkami. W chwili obecnej roszczenia te zostały wskazane jako niedozwolone.
Konsumenci zawierali umowy kredytowe w Bankach , związane z kursami walut obcych. Dotyczyły one kredytów walutowych, indeksowanych do waluty obcej i indeksowanych do waluty obcej.
Z uwagi na posiadanie statusu Konsumenta (Osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej z jej działalnością gospodarczą lub zawodową) , prawo przewiduje mechanizmy ochronne dla tego typu podmiotów, mające na celu wyeliminowanie z umów klauzul niedozwolonych (abuzywnych).
W przypadku kredytobiorców działania eliminujące z umów klauzule niedozwolone – wprowadzane przez przedsiębiorców, w tym przypadku Banki, mogą powodować unieważnienie całej umowy, z koniecznością rozliczenia wobec Konsumenta.
Kancelaria prowadzi sprawy związane z roszczeniami Konsumentów wobec Banków związanych z kredytami w CHF.
Zapraszamy do współpracy.