W przypadku konfliktu między małżonkami spotyka się sytuacje, w których strony podejmują działania dotyczące uzyskiwania alimentów na dzieci oraz jednocześnie spraw rozwodowych.
Może pojawić się sytuacja, iż sprawa o alimenty prowadzona jest od dłuższego czasu przed Sądem Rejonowym. Natomiast w jej toku jedna ze stron podejmuje decyzję o wszczęciu postępowania o rozwód. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują tego typu sytuację. Art. 445 KPC reguluje tą kwestie.
Ustawodawca zakazuje wszczęcia odrębnego postępowania o zabezpieczenie potrzeb rodziny i alimenty w trakcie toczącego się postępowania o rozwód. Jeżeli już taki pozew wpłynął do Sądu Rejonowego (sprawy o alimenty), Sąd ten jest zobligowany przekazać sprawę Sądowi Okręgowemu (sprawy o rozwód) celem wydania postanowienia według przepisów postępowaniu zabezpieczającym.
Natomiast w przypadku gdy toczy się już postępowanie o alimenty i w jego trakcie zostanie złożony pozew o rozwód, sprawa o alimenty ulega zawieszeniu co do świadczeń za okres od jego wytoczenia.
Wstrzymywane są z mocy prawa ponadto nieprawomocne orzeczenia dotyczące alimentów, w przypadku gdy Sąd rozwodowy, wydał postanowienie o zabezpieczeniu tych roszczeń, począwszy od wytoczenia powództwa o rozwód lub separację.
Po zakończeniu się postępowania o rozwód podejmuje się zawieszone postępowanie o alimenty. Orzeczenia wstrzymane podlegają wykonaniu, jednak wyłącznie za okres, w którym nie orzeczono roszczeń objętym zawieszonym postępowaniem, w pozostałym zakresie postępowanie ulega umorzeniu.
Regulacja ta ma na celu dualizmu prawnego i niepewności prawnej, albowiem w toku postępowania rozwodowego, istnieje możliwość zgłaszania roszczeń alimentacyjnych.
Należy podkreślić, iż Sąd w postępowaniu o rozwód orzeka wyłącznie, w przedmiocie alimentów za czas wytoczenia powództwa o rozwód. (postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 21.05.2019 r. sygn.akt: I ACZ 660/19).
Istnieje możliwość dochodzenia alimentów z datą wsteczną, jednak tylko za okres kiedy roszczenie nie ulegnie przedawnieniu, czyli za okres 3 lat (art. 137 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego).