W wyniku powstałej szkody (np. na skutek wypadku komunikacyjnego ) może powstać do sprawcy roszczenie o odszkodowanie. Odszkodowanie jest roszczeniem wymiernym (w przeciwieństwie do zadośćuczynienia), ponieważ możemy ustalić precyzyjnie jego wysokość, na podstawie poniesionych wydatków, które są udokumentowane np. fakturami vat lub rachunkami fiskalnymi).
Możemy rozróżnić 2 rodzaje szkód (jeśli chodzi o wypadki komunikacyjne), gdzie zasadnym staje się dochodzenie odszkodowania:
- Szkody na osobie (art. 444 KC) – koszty leczenia, rehabilitacji, koszty przygotowania do wykonywania innego zawodu ;
- Szkody na mieniu (art. 361 § 2 KC – straty, które poszkodowany poniósł (np. koszty naprawy uszkodzonego pojazdu) , oraz utracone korzyści na skutek powstania szkody.
Roszczenia tego rodzaju jak już wcześniej było wskazane opierają się na udokumentowanych poniesionych wcześniej wydatkach.
Wielu Klientów ma problem z interpretacją szkody tzw. Utraconych korzyści (lucrum cessans), np. Pan. K. od stycznia 2023 r. miał podjął dodatkową pracę. Umowa miała zostać zawarta w dniu 02 stycznia 2023 r. W dniu 27 grudnia 2022 r. doszło do wypadku z winy innej osoby, skutkiem czego Pan K. w dniu 02. Stycznia 2023 nie mógł zawrzeć niniejszej umowy.
Przypadek ten należy ocenić jako tzw. Szkodę ewentualną, która niestety nie może być skutecznie dochodzona, ponieważ nie ma pewności czy umowa została by zawarta, jakiej treści i na jakie byłyby w niej ustalenia dotyczące wynagrodzenia.
Używając terminologii naukowej w tym przypadku, istnieje zbyt mały stopień prawdopodobieństwa realizacji hipotezy dyferencyjnej.
Przed wszczęciem roszczeń sugeruję dokonanie analizy szkody, celem ustalenia jej zasadności, by skutecznie dochodzić roszczenia odszkodowania.
Zapraszamy do współpracy z Kancelarią.