Roszczenia alimentacyjne na rzecz mn. małoletniego dziecka mogą zostać zgłoszone na podstawie odrębnego powództwa (w tym przypadku Powodem będzie małoletni). Można też stosowny wniosek złożyć w sentencji pozwu o rozwód lub separacji.
Nie będę omawiał w tym artykule przesłanek alimentacyjnych (zasadności i sposobu kształtowania wysokości alimentów ). Zagadnienia powyższe zostały omówione w odrębnym artykule.
Narzędziem prawnym mającym na celu pełne zrealizowanie roszczeń uprawnionego jest zabezpieczenie. Polega to na tym, iż w pozwie złożony jest wniosek o zabezpieczenie, którego zasadność jest uprawdopodobniona a także zostało wykazane posiadanie przez uprawnionego interesu prawnego w jego złożeniu. Powinien być ponadto wskazany sposób zabezpieczenia.
Podstawą prawną w/w przesłanek wniosku o zabezpieczenie jest brzmienie art. 730 1 KPC.
Skutkiem prawidłowego wniesienia w/w wniosku o zabezpieczenie jest powstanie obowiązku alimentacyjnego po stronie zobowiązanego w niedługim czasie po złożeniu pozwu. Zgodnie z brzmieniem art. 737 KPC wniosek ten powinien być rozpoznaniu niezwłocznie, nie później niż w ciągu tygodnia od wpływu wniosku do Sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Ustawodawca w/w przepisie wskazał ponadto, że w przypadku gdy zabezpieczenie wymaga przeprowadzenia rozprawy, wyznaczenie tej rozprawy nie powinno nastąpić później niż w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku do Sądu.
W przypadku roszczenia o alimenty jest to działanie praktyczne, albowiem Uprawniony nie musi czekać na zasądzenie środków utrzymania aż do uprawomocnienia się wyroku – co może trwać dłuższy czas, tylko narzędzia celem wyegzekwowania środków otrzymuje w szybkim czasie.
Kwota alimentów wskazana w postanowieniu o zabezpieczeniu nie musi się pokrywać z zasądzoną wysokością alimentów w późniejszym wyroku.
Zapraszamy do współpracy z Kancelarią.