W postępowaniu w sprawach o rozwód, istnieje możliwość dochodzenia roszczeń alimentacyjnych na wspólne dzieci albo na jedno z małżonków.
Kodeks i rodzinny i opiekuńczy wskazuje w art. 58 § 1 oraz w art. 60 niniejsze uprawnienie.
Alimenty na dziecko, mogą być dochodzone do momentu gdy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie (tj. nawet powyżej 18 roku życia – Klienci mają czasami wątpliwości), np. w przypadku gdy uczęszcza na studia dzienne i nie jest w stanie podjąć zatrudnienia.
Ustawodawca idąc naprzeciw sytuacji małżonkom, chcącym wziąć rozwód, postanowił umożliwić przeprowadzenie w jednym postępowaniu kilku spraw, jakie bezpośrednio mogą się łączyć z sytuacją stron rozwodzących się, m. in. ustalenie kontaktów z dzieckiem, ustalenie miejsca pobytu dziecka, alimenty, sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, eksmisja jednego z małżonków czy nawet podział majątku wspólnego.
Sąd orzekając w kwestii alimentów bierze pod uwagę przesłanki wskazane w art. 135 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego tj. usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe możliwości zobowiązanego.
Co do zasady alimenty mogą być podnoszone, zmniejszane lub uchylane w zależności od indywidualnego przypadku beneficjenta (uprawnionego oraz zobowiązanego)
Zasądzone alimenty na rzecz dziecka w wyroku rozwodowym rodziców (rozpatruje Sąd Okręgowy) mogą zatem ulegać modyfikacji przez orzeczenie odrębne, na późniejszym etapie (tym razem już przez Sąd Rejonowy, właściwy do miejsca zamieszkania Dziecka lub Zobowiązanego) (art. 27 KPC w związku z art. 32 KPC).
W toku sprawy o rozwód strona postępowania może się ubiegać o zasądzenie alimentów od drugiego małżonka. Przesłanki do tego roszczenia zostały wskazane w art. 60 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Z reguły alimentów może żądać małżonek, który nie jest winny rozkładowi pożycia oraz który jest w niedostatku.
Artykuł 444 KPC uzasadnia powyższe roszczenie już toku sprawy rozwodowej. Należy jednak mieć na uwadze, iż by roszczenie to było skuteczne rozwód musi zostać orzeczony przez Sąd. Zatem dopóki rozwód nie jest prawomocny obowiązek alimentacyjny nie powstaje.