Wskazany problem bezprawnego zbycia składnika majątku wspólnego (bez zgody drugiego współwłaściciela – np. byłego małżonka i przywłaszczenie sobie równowartości zbytego składnika, był wielokrotnie poddawany ocenie orzecznictwa.
W tego typu sytuacji sąd orzekający w sprawie o podział majątku wspólnego, winien uwzględnić zbyty składnik, poprzez stosowane rozliczenie tego substratu w toku podziału. Tego typu roszczenie swoją podstawę prawną znajduje w brzmieniu art. 415 KC.
Sąd winien ocenić stan tej rzeczy wg chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej (np. uprawomocnienia się orzeczenia w sprawie o rozwód) a wartość wg cen z chwili dokonania podziału. Należy jednak zwrócić uwagę na brzmienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19.05.1989 r. sygn.akt: III CZP 52/89, z którego wynika iż szkody wyrządzone w czasie trwania wspólności ustawowej przez małżonka w czasie trwania wspólności w majątku wspólnym z winy nieumyślnej nie mają wpływu na rozliczenia w postępowaniu o podział majątku wspólnego, natomiast mogą mieć wpływ na sposób jego podziału.
Wątek ten pojawił się z uwagi na okoliczność, iż w jednej z prowadzonych przeze mnie spraw ( która nie jest na dzień zamieszczenia niniejszego artykułu zakończona) uczestnik postępowania o podział majątku wspólnego zbył przed dokonaniem podziału nieruchomość wchodzącą w skład majątku wspólnego.