Powód (Wnioskodawca) może się ubiegać o zwolnienie od kosztów sądowych. Uprawnienie to wynika z brzmienia art. 102 ust 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W skład kosztów sądowych wchodzą mn. opłata sądowa od pozwu, wniosku, zaliczki na poczet opinii biegłego sądowego, koszty stawiennictwa świadków.
Wniosek strona może złożyć bezpośrednio w pozwie /wniosku wskazując, iż nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub jeśli ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek.
Do pisma w przypadku złożenia tego wniosku konieczne jest załączenie druku oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku dochodach i źródłach utrzymania. Druk ten jest dostępny w internecie.
Brak załączenia druku skutkować będzie wezwaniem przez Sąd do uzupełnienia braków formalnych, co obiektywnie przedłuży procedurę.
W czasach kryzysu ekonomicznego tego typu pomoc może być nieodzowna. Opłaty sądowe od pozwu mogą sięgać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, również w sprawach o zadośćuczynienie, odszkodowanie, rozwód, separację i innych.
Zwolnienie dokonane przez Sąd następuje na skutek analizy sytuacji materialnej wnioskodawcy. Decyzja w tym zakresie zapada w formie postanowienia, które jest zaskarżalne zażaleniem (art. 394 1a § 1 pkt 1 kpc). Zwolnienie może być całkowite lub częściowe.
Ze swojej strony Kancelaria sugeruje, informować pełnomocników o swojej faktycznej sytuacji materialnej celem złożenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.