W przypadku gdy po osobie zmarłej pozostał spadek, istnieje konieczność przeprowadzenia postępowania spadkowego celem nabycia praw do spadku przez spadkobierców.
W pierwszej kolejności spadkobiercy powinni przeprowadzić sprawę o stwierdzenie nabycia spadku (przed sądem) lub poświadczenie dziedziczenia przed notariuszem. (art. 1025 KC).
Czynności te nie mogą nastąpić wcześniej niż przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Spadek można nabyć na podstawie ustawy (w przypadku gdy nie było testamentu) bądź testamentu.
Dziedziczenie ustawowe jest określone w przepisach kodeksu cywilnego (art. 931 – 940 KC).
Należy podkreślić, iż postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku (poświadczenie dziedziczenia) jest postepowaniem, które ma na celu prawomocne stwierdzenie, który ze spadkobierców dziedziczy po spadkodawcy i w jakim zakresie np. w przypadku gdy spadkobiercami są żona i dzieci – dziedziczą po zmarłym w ten sposób, iż udział żony nie może być mniejszy niż ¼ całości spadku.
W postępowaniu tym nie jest wskazywane kto otrzymuje jaki składnik majątku wchodzącego w skład spadku. Aby doprowadzić do tej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie postępowania o dział spadku, o którym będzie mowa w kolejnym artykule na blogu.