Definicja stanu nietrzeźwości została przez ustawodawcę wskazana w brzmieniu art. 115 § 16 Kodeksu Karnego. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu:
Stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
- zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Zgodnie z brzmieniem wyroku Sądu Najwyższego z dnia 15.11.2017 r. w sprawie o sygn.akt: II KK 293/17 : Definicja stanu nietrzeźwości zawarta w art. 115 § 16 k.k. wyraźnie wskazuje, że chodzi o przypadek, gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. A contrario wartość równa 0,25 mg i nie prowadząca do jej przekroczenia nie stanowi stanu nietrzeźwości w rozumieniu art. 178a § 1 k.k.
Zatem instytucje stanu nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu są odmienne i w zależności od tego w jakim stanie znajduje się osoba, która spożywała alkohol zależy wymiar odpowiedzialności karnej bądź cywilnej.
I tak np. art. 178a § 1 stanowi, iż:
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
Przykładów przestępstw dokonywanych pod wpływem stanu nietrzeźwości zostało wskazanych w ustawie więcej np.: art. 179, 180 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Z reguły stan nietrzeźwości powoduje zaostrzenie odpowiedzialności karnej za dane przestępstwo.
Stan po użyciu alkoholu został jednoznacznie wskazany w Kodeksie wykroczeń. Art. 87 § 1 KW wskazuje, że:
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
Proszę zwrócić uwagę na charakter odpowiedzialności w zakresie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu.