Umowa o roboty budowlane stanowi podstawę wzajemnych praw i obowiązków uczestników procesu budowlanego. Do w/w podmiotów należą Inwestor oraz Wykonawca robót. Prawo budowlane do uczestników zalicza ponadto inspektora nadzoru oraz kierownika robót.
Kodeks cywilny w art. 647 Kodeksu Cywilnego precyzyjnie określa essentialia negotii – obligatoryjne elementy i obowiązki zawarte w umowie pomiędzy Inwestorem a Wykonawcą Robót.
Zgodnie z brzmieniem tego przepisu:
Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
Umowa może zawierać szereg dodatkowych postanowień takich jak np. termin oddania obiektu przez Wykonawcę, kary umowne w przypadku nieprzestrzegania przez którąkolwiek ze stron zapisów umownych, obowiązek nałożony na Wykonawcę polegający na udzleleniu pisemnej gwarancji za wady dzieła. Są to jednak dodatkowe elementy umowne, które w nie wyłączają obowiązków wzajemnych stron wskazanych w art. 647 KC.
Kancelaria prowadziła w 2019 r. spór Sądowy pomiędzy Wykonawcą Robót a Inwestorem o zapłatę wynagrodzenia Wykonawcy Robót (Klienta Kancelarii). Inwestor uchylał się od zapłaty poprzez twierdzenia, iż w umowie o roboty budowlane znajdował się zapis, iż wynagrodzenie w pełnej wysokości zostanie zapłacone po udzieleniu przez Wykonawcę gwarancji za wady fizyczne, które mogą się ujawnić w przyszłości na obiekcie. (Wykonawca nie udzielił gwarancji z powodu nie wykonania odbioru robót przez Inwestora).
Sąd Apelacyjny w Krakowie, wyrokiem z dnia 13.10.2015 r. w sprawie o sygn.akt: I ACa 867/15: orzekł, iż:
W przypadku odpłatnej umowy wzajemnej, niezależnie od tego czy relacje między stronami rozpoznawać poprzez pryzmat umowy o dzieło (art. 627 k.c.) czy umowy o roboty budowlane (art. 647 k.c.), uzależnienie wypłaty wynagrodzenia od zdarzenia przyszłego i niepewnego, uznać należałoby za sprzeczne zarówno z istotą stosunku zobowiązaniowego, jak i zasadami współżycia społecznego.
Podzielając powyższą argumentację Sąd orzekający przyznał za zasadne roszczenie Klienta Kancelarii (sygn.akt: I Ga 296/19 Sąd Okręgowy w Białymstoku).
Sprawy dotyczące robót budowlanych wymagają szerokiego nakładu pracy oraz specjalistycznej wiedzy, biorąc pod uwagę wysokości roszczeń oraz zawiłość sporu. Dowody przeprowadzane w sprawie to dokumenty prywatne i publiczne, zeznania świadków opinie biegłych sądowych.
Mając na uwadze powyższe zapraszamy do współpracy z Kancelarią.