W przypadku zniszczenia lub utracenia mienia w wyniku wypadku komunikacyjnego Poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie, mające na celu skompensowanie (wyrównanie doznanej szkody).
Podstawą prawną roszczenia z tytułu odszkodowania w przypadku szkody materialnej jest brzmienie art. 361 KC:
Zgodnie z brzmieniem tego przepisu:
§ 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§ 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 27.02.2020 r. w sprawie o sygn.akt: V ACa 599/19 orzekł, iż:
Odszkodowanie należne z tytułu odpowiedzialności cywilnej zawsze wypłacane jest w pieniądzu (art. 822 § 1 k.c. i 824 (1) § 1 k.c.). Uwzględniając regulację art. 361 § 2 k.c. i art. 363 § 2 k.c. w zw. z art. 34 ust. 1 i art. 36 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczyciel, w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, powinien ustalić odszkodowanie w kwocie, która zapewnia przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia wyrządzającego szkodę. Jeżeli uszkodzenie rzeczy jest tego rodzaju, iż pozwala na przywrócenie jej do stanu poprzedniego, odpowiedzialny za szkodę ma obowiązek zwrócić poszkodowanemu wszystkie celowe, ekonomicznie uzasadnione wydatki, poniesione w celu doprowadzeniu jej do stanu używalności w takim zakresie, jaki istniał przed wyrządzeniem szkody.
Odszkodowanie ma na celu doprowadzenie stanu uszkodzonego pojazdu do stanu sprzed szkody i obejmuje koszt zakupu części zamiennych, koszt robocizny w warsztacie samochodowym.
W praktyce zdarza się przy roszczeniach z zakresu AC, iż ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania w całości z uwagi na powołanie się na zapisy z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, iż do szkody nie doszło w deklarowanych okolicznościach albo wypłaca odszkodowanie w zaniżonej wysokości, uzasadniając bezpodstawnie, iż części zamienne nie muszą być nowe z uwagi na wiek pojazdu lub zaniżając stawki robocizny za roboty blacharskie lub lakierowanie w tym przypadku, w stosunku do kosztów faktycznie poniesionych. W tego typu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dowodów w postępowaniu sądowym.
Roszczenie by było uzasadnione powinno pozostawać w związku przyczynowo skutkowym ze szkodą. Należy ponadto udowodnić jego wysokość czyli wysokość odszkodowania o jakie Poszkodowany się ubiega. W tym celu powinno być przeprowadzone postępowanie dowodowe takie jak: przesłuchania stron, świadków oraz opinie biegłych sądowych.
Kancelaria prowadziła zakończone powodzeniem liczne roszczenia związane z odszkodowaniami za szkody materialne powstałe w wyniku wypadków drogowych przeciwko ubezpieczycielom mn.
V GC 54/16 – sprawa z powództwa WO przeciwko …….TU S.A. …………….zasądzono kwotę 17.000 zł
V GC 33/19 – sprawa z powództwa JP przeciwko …..S.A. przyznano kwotę 9000 zł.
Wskazywane sprawy mają charakter przykładowy i nie zostały wymienione wszystkie prowadzone i zakończone.