Art. 1037 KC wskazuje, iż dział spadku może nastąpić na mocy umowy pomiędzy spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
W przypadku gdy do spadku należy nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Jest możliwy dział spadku wyczerpujący cały spadek ale z ważnych powodów może być ograniczony do części spadku.
Należy wskazać, iż na poczet masy spadkowej ulegającej podziałowi należy ( zgodnie z brzmieniem art. 1039 KC ) doliczyć dokonane przez Spadkodawcę darowizny oraz zapisy windykacyjne, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, iż darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia. Nie podlegają zaliczeniu drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.
Art. 1043 KC wskazuje, iż o zaliczeniu darowizn na schedę spadkową stosuje się do poniesionych przez spadkodawcę kosztów wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile te koszty przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.
Sąd Najwyższy na mocy postanowienia z dnia 29.11.2012 r. w sprawie o sygn.akt: V CSK 567/11 orzekł, iż:
Z art. 618 oraz 684, 685 i 688 k.p.c. wynika, że tak w postępowaniu o zniesienie współwłasności, jak i w postępowaniu o dział spadku chodzi o załatwienie całokształtu stosunków, jakie powstały między współwłaścicielami lub spadkobiercami. W obrębie tych stosunków podstawowym elementem jest oznaczenie wysokości spłaty lub dopłaty, terminu i sposobu ich uiszczenia oraz oznaczenie wysokości odsetek. Rozstrzygnięcie w tym zakresie należy do integralnych składników każdego postanowienia o zniesieniu współwłasności lub o dział spadku.
Zgodnie z brzmieniem art. 51 ustawy o kosztach w sprawach cywilnych:
1.
Opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
2.
Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.